FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Robbanóanyagot szimatol az új polimer

Robbanóanyagot szimatol az új polimer

  2005.04.15. 08:04

Kémikusok és elektroműszerészek amerikai csapata által kifejlesztett új anyag a TNT-hez hasonlatos robbanóanyagokat képes kiszúrni, ráadásul 30-szor érzékenyebb, mint a jelenlegi, hasonló célú készülékek.

A speciálisan kiképzett kutyák szintén kiszagolják az eltemetett robbanóanyagokból származó kémiai gőzöket. Jelenleg ők a favoritjai a rejtett bombák kutatásának, ám a kutyák kiképzése nem olcsó mulatság és ők is csak korlátozott ideig vethetőek be naponta. Ezen korlátok miatt egyre több kutatás irányult olyan eszközök kifejlesztésére, melyek ugyanolyan érzékenységgel képesek észlelni a rejtett robbanóanyagot, mint a kutyák.

Végül Timothy Swager és MIT-s kollégái kifejlesztettek egy olyan polimert, mely úgy viselkedik, mint egy lézerforrás, stabil a levegőn és igen érzékeny a robbanóanyagok gőzére. A kutatók szerint a polimer egyedülálló képességekkel rendelkezik.

Az új anyag, egy félvezető szerves polimer (SOP) UV fény hatására, egy fényrészecskékből álló folyamot bocsát ki, pont mint egy lézersugár.
Az UV fény a polimer elektronjait gerjeszti, így amikor a SOP eleget nyel el ezen fotonokból, fénysugarat bocsát ki. Amikor TNT-t "szimatol", a polimer nem enged ki több fényt. A fénysugár eltűnése így felfedi a közeli robbanóanyag helyét.

A polimerrel a kutatók szerint a legalacsonyabb lézerküszöböt lehet elérni, ezzel a tulajdonsággal pedig az anyag hosszabb ideig is működtethető.
Az új polimer a csapat egy korábbi munkájára támaszkodik, melyben fluoreszkáló polimereket terveztek, amelyek a TNT-t és egyéb, elektronegatív vegyi anyagokat vonzzák.
A kutatók azt remélik, hogy ez a polimer legalább olyan érzékeny lesz, mint egy kutya orra.

Bár még legalább 1-2 év a polimert tartalmazó készülék kifejlesztése, a korábbi fluoreszkáló polimerek már "munkába állhatnak". A fluoreszkáló, félvezető szerves polimerek úgy működnek, hogy kevésbé fluoreszkálnak akkor, amikor kapcsolatba lépnek a robbanóanyagok által kibocsátott molekulákkal.

Az MIT csapatának lézere azonban harmincszor erőteljesebben működik. Ezzel képes kiszúrni egy femtogram alapján (10 a - 15.-en gramm) a robbanóanyagot. Egy kék LED lézert pedig igen könnyen be lehet építeni a szerkezetbe. Az új anyag több 10 méterről is képes érzékelni az eltemetett taposóaknákat is. Az amerikai Nomadics cég már dolgozik a detektor lézerrel és polimer szenzorral felszerelt, kereskedelmi változatán.




Forrás: Hiradó.hu

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom