Robbanóanyagot szimatol az új polimer
2005.04.15. 08:04
Kémikusok és elektroműszerészek amerikai csapata által kifejlesztett új anyag a TNT-hez hasonlatos robbanóanyagokat képes kiszúrni, ráadásul 30-szor érzékenyebb, mint a jelenlegi, hasonló célú készülékek.
A speciálisan kiképzett kutyák szintén kiszagolják az eltemetett robbanóanyagokból származó kémiai gőzöket. Jelenleg ők a favoritjai a rejtett bombák kutatásának, ám a kutyák kiképzése nem olcsó mulatság és ők is csak korlátozott ideig vethetőek be naponta. Ezen korlátok miatt egyre több kutatás irányult olyan eszközök kifejlesztésére, melyek ugyanolyan érzékenységgel képesek észlelni a rejtett robbanóanyagot, mint a kutyák.
Végül Timothy Swager és MIT-s kollégái kifejlesztettek egy olyan polimert, mely úgy viselkedik, mint egy lézerforrás, stabil a levegőn és igen érzékeny a robbanóanyagok gőzére. A kutatók szerint a polimer egyedülálló képességekkel rendelkezik.
Az új anyag, egy félvezető szerves polimer (SOP) UV fény hatására, egy fényrészecskékből álló folyamot bocsát ki, pont mint egy lézersugár. Az UV fény a polimer elektronjait gerjeszti, így amikor a SOP eleget nyel el ezen fotonokból, fénysugarat bocsát ki. Amikor TNT-t "szimatol", a polimer nem enged ki több fényt. A fénysugár eltűnése így felfedi a közeli robbanóanyag helyét.
A polimerrel a kutatók szerint a legalacsonyabb lézerküszöböt lehet elérni, ezzel a tulajdonsággal pedig az anyag hosszabb ideig is működtethető. Az új polimer a csapat egy korábbi munkájára támaszkodik, melyben fluoreszkáló polimereket terveztek, amelyek a TNT-t és egyéb, elektronegatív vegyi anyagokat vonzzák. A kutatók azt remélik, hogy ez a polimer legalább olyan érzékeny lesz, mint egy kutya orra.
Bár még legalább 1-2 év a polimert tartalmazó készülék kifejlesztése, a korábbi fluoreszkáló polimerek már "munkába állhatnak". A fluoreszkáló, félvezető szerves polimerek úgy működnek, hogy kevésbé fluoreszkálnak akkor, amikor kapcsolatba lépnek a robbanóanyagok által kibocsátott molekulákkal.
Az MIT csapatának lézere azonban harmincszor erőteljesebben működik. Ezzel képes kiszúrni egy femtogram alapján (10 a - 15.-en gramm) a robbanóanyagot. Egy kék LED lézert pedig igen könnyen be lehet építeni a szerkezetbe. Az új anyag több 10 méterről is képes érzékelni az eltemetett taposóaknákat is. Az amerikai Nomadics cég már dolgozik a detektor lézerrel és polimer szenzorral felszerelt, kereskedelmi változatán.
Forrás: Hiradó.hu
|