Optikai számítógép fagyott fényből
2005.04.16. 08:08
A Harvard kutatói kimutatták, hogyan lehet ultrahideg atomok segítségével megfagyasztani és kontrollálni a fényt, hogy egyfajta "magot" - vagyis CPU-t - hozzanak létre optikai számítógépek számára.
Ezek a számítógépek tízszer gyorsabban lennének képesek szállítani az információkat, mint a hagyományos elektronikus eszközök.
Ez az új kutatás forradalmi áttörés lehet a szupergyors számítógépek kutatásában, melyek elektronok helyett fény használnának az információ feldolgozására.
Lene Hau professzor az első a sorban, aki uralja a "lassú fényt". Kutatócsapata azzal vált híressé, hogy képes volt lelassítani a fényt, mely normál esetben 300 ezer kilométeres másodpercenkénti sebességgel száguld. A lassítás olyan jól sikerült, hogy a fény nem volt képes egy biciklinél gyorsabban haladni.
Ugyanezen technika segítségével - melynek során ultrahideg nátrium atomfelhőt alkalmaztak - egy az egyben sikerült megfagyasztaniuk a fényt. Hau szerint ennek a technikának jövője van az újgenerációs, optikai számítógépek memória kapacitása terén.
A kutató szerint az újabb kísérletek bebizonyították, hogy az ultrahideg atomok - Bose-Einstein kondenzáció (BEC) - segítségével "kontrollált koherens feldolgozást" lehet elérni fény segítségével. A normál anyag esetében a fényimpulzus amplitudója és fázisa elkenhető, és az információtartalom így megsemmisíthető. Ám a lassú fény esetén ezek a tulajdonságok a BEC segítségével megőrizhetőek. Az ilyen eszköz a jövőben az optikai számítógépek CPU-ja lehet.
A hagyományos elektronikus számítógépek lassan elérik elméleti méret és sebességhatáraikat. Egyes kutatók szerint az optikai számítógép kisebb és gyorsabb készülékek létrehozását teszi lehetővé.
Forrás: Hiradó.hu
|