FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Új izotóp a kulcs a nemesfémekhez?

Új izotóp a kulcs a nemesfémekhez?

  2005.04.19. 08:40

Az olyan értékes fémek, mint az arany eredete, egy szempillantás alatt visszakövetkező egy több milliárd évvel ezelőtt felrobbant csillagra. A Michigan Egyetem kutatói képesek voltak kimutatni egy igen fontos lépést ebben a folyamatban.

A szupernóvákban uralkodó folyamatok laborban történő reprodukálásakor a kutatók létrehoztak egy olyan nikkel izotópot, mely már nem létezik a természetben, ám igen fontos kapocs az elemek születéséhez. Minden egyes, egy gyűrűben található arany atom átment ezen a bizonyos folyamaton - mondja Hendrik Schatz fizikus. A kutató elmondása szerint most sikerült megtalálni azt a kapcsot, mely mindent kontrollált a folyamat során.

Az izotóp - nikkel-78 vagy Ni-78 - a megszokott 28 protonnal, ám 50 neutronnal rendelkezik.
Mivel a nikkelnek számos plusz neutrontól kell megszabadulnia, ez az izotóp hihetetlenül instabil és a természetben nem létezik. Ám Schatz szerint nagyon rövid ideig létezett az események azon láncolatában, melyek létrehozták az elemeket.

Amerikai és német kutatók együttműködésének eredménye a Ni-78. Az izotópot úgy hozták létre, hogy az egy stabil kripton gáz izotóp körül kering, míg el nem éri a megfelelő sebességet és ki nem lő egy berillium fém lemezre. Mivel a Nemzeti Szupervezető Ciklotron Laboratórium (NSCL) az elsőszámú ritka izotóp gyorsító, a labor képes másodpercenként 100 milliárd kripton atom kilövésére. Azonban még ekkor is a Ni-78 csak kétszer jelenik meg egy nap alatt. A kisebb teljesítményű gyorsítóknak akár évekbe is telne egy ilyen kísérlet kivitelezése.

A Ni-78 mindösszesen 110 millimásodpercig létezik - ami a másodperc 10-ed része. A kutatócsapat azonban nem az első a sorban, aki megtalálta a Ni-78-at, ám az elsők, akik az izotóp 11 megjelenését hozták létre, mely elég ahhoz, hogy élettartamát megvizsgálják. Ez ugyanis mindig a nagy kirakós játék hiányzó darabkája volt. A Ni-78 a jelek szerint háromszor gyorsabban bomlik el, mint a legtöbb izotóp.

A Ni-78 titkainak kiderítése különösen fontos a kutatók számára az izotóp furcsa kinézete miatt. A Ni-78 a kutatók szerint dupla csoda. Ez azt jelenti, hogy protonjainak és neutronjainak száma szubatomi szinten takaros csomagban rendezkedik el, amit könnyebb tanulmányozni.

Olyan, mintha egy csoport macskát és kutyát vizsgálnának. A csoportokat könnyebb nyomon követni, ha egy karámban vannak. Ez alapvetően a dupla csoda lényege, egy olyan izotóp, ahol a protonok és neutronok korlátok között vannak. A 28 proton és az 50 neutron sokkal stabilabb és kevésvé reaktívabb, ha így vannak elrendezve.




Forrás: Hiradó.hu

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom