Szoftver segíti a robotvezérek kiválasztását
2005.04.26. 08:59
A robotok ma még szörnyen udvariasak. Amikor egy kanadai robotikával foglalkozó cég két járműve egyszerre ér egy szűk ajtóhoz, megállnak és barátságosan eldöntik, ki menjen át elsőnek.
A lényeg, hogy egy robotcsapatot egy megválasztott vezető irányítson, aki mindig a csapatnak megfelelő döntést hozza meg.
A Frontline Robotics képviselői a massachusettsi cambridgei RoboBusiness konferencián mutatják majd be udvarias robotjaikat. Szoftverül számos katonai és civil alkalmazásra is megfelelő.
A feladat lehet unalmas, veszélyes vagy mocskos, a robotoknak a frontvonalban kell lenniük - állítja a Frontline igazgatója, Richard Lepack. A fejlesztő szerint a cég robotjai segíthetnek a terrortámadások vagy nukleáris balesetek helyszínének kivizsgálásában, vagy éppen mélytengeri építkezéseknél.
Számos kutató próbál meg olyan robotokat fejleszteni, melyek képesek csapatban dolgozni, és egymásra ügyelve tevékenységüket összehangolni. Ez a fajta munka megosztás - a megosztott intelligencia - a szociális rovarokra emlékeztet - hangyák és méhek -, melyek együttműködve építik fel fészküket.
Kimutatták, hogy az ilyen csoportok olyan problémamegoldó stratégiákat dolgoznak ki, melyek sokkal hatékonyabbak azoknál, mint amikor az egyes robotok egymástól függetlenül dolgoznak. Ám az ilyen csapatokban a robotok nem hoznak döntéseket, csak válaszolnak egy beprogramozott jelfolyamra. A Frontline robotjainak együttműködése azonban más, a két robotnak az ajtónál ugyanis sokkal rugalmasabbnak kell lenniük.
A cég szoftvere, a Robotikus Nyitott Vezérlés (ROC) úgy működik, hogy elsőként is lehetővé teszi az egyik robot vezetőnek történő megválasztását. Az olyan potenciális ütközőpontokon, mint egy szűk ajtó, a vezető hozza meg a döntéseket. Mindegyik robot engedélyt kér a vezetőtől arra, hogy áthaladhasson az ajtón, és ekkor egy jó adag előre lefektetett szabályt félretolva a vezető dönt, és döntését rádiójel formájában küldi a másik robotnak. Ha a vezető meghibásodik, akkor egy másik robotot választ a csapat.
A trükkös megoldás biztosítja, hogy a szabályok minden esetben csak egy vezető megválasztását tegyék lehetővé. A szoftvert arra tervezték, hogy biztosítsa a dinamikus haladást, és a robotok ne ragadjanak le egy helyen. A Frontline szoftverét már alkalmazzák is a négykerekű terepjárókban, ezek közül is főleg a vezető nélküli szárazföldi egységekben, vagy GRUNT-okban.
A 2 méteres, 450 kilós GRUNT 30 kilométeres sebesességre képes és egy másodperc alatt kétszer pásztáz végig egy helyszínt. A járműveket rádiós kommunikációs rendszerrel, képalkotó kamerákkal, éjjellátó szenzorokkal, radarral és GPS navigációs rendszerrel szerelték fel.
A szoftver helyes működését bizonyítandó a cég még ez évben szeretné a terepgyakorlatokat elvégezni, melyek során a robotoknak számos szokatlan és kihívásokkal teli tereppel kell megküzdeniük.
Forrás: Hiradó.hu
|