Anglia: szemétből áramot
2005.04.28. 07:27
Az energiaigény ötödét 2020-ra a háztartási és ipari hulladékokból fedezhetik a britek – jelentette a Reuters, a szigetország mérnökkamarájának és a megújuló energiaforrások szövetségének közös jelentése alapján.
A hulladékok újrahasznosításának melléktermékét különböző megoldásokkal energiatermelésre használhatjuk, ahelyett hogy eltemetnénk erre alkalmas lerakóhelyeken – állítja Peter Gerstrom, az Institution of Civil Engineers hulladékhasznosítási tagozatának vezetője.
A brit háztartási hulladék fele szemétbányákba kerül ahelyett, hogy mintegy kétmillió háztartás világításához elegendő energiát állítanának elő a felhasználásával – áll az ICE és a Renewable Power Association közös jelentésében, amelyet a napokban hoztak nyilvánosságra. A hulladékok egy igen jelentős része az uniós szabályozás szerint megújuló energiaforrásnak tekinthető.
Nemcsak Anglia érdeke, hogy lehetővé tegyék a Wales és Észak-Írország lakosságának ellátásához elegendő energiát biztosító hulladékok energetikai felhasználását – mondja Gerstrom, aki úgy véli, az alternatív energiaforrásokkal radikálisan újszerűen kell számolni a szigetország ellátásbiztonságának garantálásához.
Az olajárak emelkedése világszerte a figyelem középpontjába állítja a megújuló forrásokat, és intenzív technológiai fejlesztés tapasztalható a berendezésgyártóknál is. Az ázsiai országokban is érdeklődnek az alternatív energiaforrások iránt, miután elsősorban Kína energiaéhsége csillapíthatatlanul nő.
Japánban számos iparvállalat fontolgatja, hogy saját termelési hulladékának hasznosításával energiát termeljen, így több papírgyárban folynak fejlesztések a hulladékok felhasználására vonatkozóan. A konvencionális energiahordozók mellett oly nagyon elkötelezett Egyesült Államokban is lendületet kaptak a megújuló fejlesztési programok, igaz, az úgynevezett tiszta szén technológia is ismét nagyobb teret, nyilvánosságot kap.
Forrás: Világgazdaság Online
|