Működik a mesterséges szem
2005.04.29. 08:27
Amerikai kutatók létrehoztak egy olyan retina implantátumot, mellyel részlegesen helyreállítható a látás.
A világon több millió ember él elmosódott vagy éppen sötét világban, valamilyen szembetegség eredményeképpen. Normál esetben, amikor a fénysugarak vagy képek a szemlencse által fókuszálásra kerülnek a retinán, a fényérzékeny sejtek, az úgynevezett "csapok" és "pálcikák" konvertálják a fényt elektromos impulzusokká, mely az agyba kerül és a köröttünk lévő világról alkotott képekké áll össze.
Mark Humayun szemészprofesszor és számos kutatóintézet munkatársai olyan mesterséges retinát fejlesztenek ki, mely reményeik szerint bizonyos mértékben visszaállítja a retina sejtjeinek betegsége miatt megvakult emberek látását. Amikor a betegek elveszítik látásukat, csak néhány olyan kezelés jön szóba, mely segíthet az elveszett látás visszaállításában.
A kutatók kifejezetten a vakságra fókuszálnak, amit a retinadegeneráció okoz. Ennek két alapvető oka van, a retina pigmentosa (RP) és az öregkori makuláris degeneráció (AMD). Az RP egy csoport olyan genetikai szembetegséget jelölt, melyek okán a retinát övező sejtek elkezdenek degenerálódni, fokozatosan az úgynevezett "csőlátáshoz" vezetve.
Az AMD, mely a kezelhetetlen látásvesztés és vakság egyik fő oka, eredményeképpen a szem közepén elhelyezkedő sejtek kezdenek el degenerálódni, így az ember látásának középpontjában foltot hoz létre, ami először csak elmosódott képet ad, majd idővel teljes vakságot okoz. A retinaimplant vagy chip ennélfogva visszahozhatja a betegek számára a perifériás látást az RP és a központi látást az AMD esetén.
Amikor a retina tervezet elindult - mintegy 17 évvel ezelőtt - mások is hasonló elven működő fülimplanton ügyködtek. Humayun azonban a hangok elektromos impulzusokká alakítása helyett képeket készített, és azokat konvertálta apró elektromos impulzusokká, melyekkel a retinát stimulálják.
Jelenleg az elkészült "modell 1" implantot, melyet egy kaliforniai cég fejlesztett ki, már hat betegbe beültették. A 4x5 milliméteres mikroelektronikus retinastimulátor chip szilícium és platina lemezkét tartalmaz, melyet 16 elektródával láttak el. Ezt a chipet aztán beültették a szem hátsó felén a retinába. Az apró, könnyű kamera - melyet egy sepciális szemüvegre helyeznek - által befogott képeket a készülék vezeték nélküli kapcsolattal küldi el elektromos impulzusokként egy rejtett adóvevőnek, mely a beteg füle mögött helyezkedik el.
Humuyan szerint a klinikai vizsgálatok eddig nagyon ígéretesek. A betegek nagy része ténylegesen vak, ami azt jelenti, hogy semmilyen fény nem jut el szemükbe. A készülék lehetővé teszi, hogy a betegek annyit érzékeljenek, a fény fel- vagy ki van-e kapcsolva, emellett különböző tárgyak között különbséget tudnak tenni. Az arcokat nem ismerik fel, de a nagyobb, mozgó tárgyakat igen.
A szemészek szerint a kutatás még csak az első lépés, és még néhány évet kell várni a megvalósításra. Jelenleg az implant csak minimális látás visszaállítást tesz lehetővé. Humayun és kollégái most azon dolgoznak, hogy tovább finomítsák a chipet, 60 elektródával szerelve azt fel, ami nagyobb arányú rehabilitációt tesz lehetővé, és a betegek már olvasni is tudnának vele.
Forrás: Hiradó.hu http://www.hirado.hu/cikk.php?id=35416
|