FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Olaj vagy szél hajtsa az áramtermelő turbinákat?

Olaj vagy szél hajtsa az áramtermelő turbinákat?

  2005.05.01. 08:10

Az egész tudományos közvélemény a megújuló és a fosszilis energiahasználat kutatásáról és eredményéről beszél. Závoni Miklós, fizikus, az ELTE munkatársa a globális felmelegedésről számolt be egy új kutatás tükrében a MTA ülésén.

Az elmúlt fél millió év jégmintáinak elemzése során a történeti korokban a széndioxid és a hőmérséklet rendkívül szorosan együtt futott. 30-50 éves eltéréssel követi a hőmérséklet alakulása a légköri széndioxid tartalom változását.

Érdekes, hogy a hőmérséklet is és a széndioxid is az elmúlt fél millió évben a mainál alacsonyabb volt. Az elmúlt tízezer év egy különleges jelenséget produkált az ember behatása nélkül, de ez a jelenség kihatással volt az ember létére, a klíma ugyanis az azt megelőző korokhoz képest stabilabbá vált és ennek hatására történhetett meg az emberi agrárkultúra kibontakozása.

Ezt a stabilabb éghajlati állapotot egy a mainál lényegesen alacsonyabb széndioxid szinten érte el.
Ehhez képest az emberiség - történetileg nulla idő alatt - száz év alatt 50 százalékkal megemelte ennek a vezérlőerőnek, a széndioxidnak a légköri tartalmát, amiről a tudomány meg van győződve modellkísérletek révén is és a történeti rekonstrukció révén is, hogy maga után fogja húzni a hőmérséklet emelkedését.

A széndioxid szint emelkedése elsősorban a mai energiahasználatból adódik a szén, olaj és egyéb fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből. Ez az egész klímának a stabilitását veszélyezteti, amely magát a földművelést is lehetővé tette.

Ma a tudósoknak azon vitatkozni, hogy látják-e már az éghajlatváltozást, értelmetlen.
Történetileg biztosak benne, hogy ilyen magas széndioxidszint, amit az emberiség már létrehozott a légkörben, ezt a változást be fogja indítani. Mindazt amit a meteorológusok naponta mondanak, hogy az időjárás szélsőségesebbé, különlegessé válik, ez már előjel. Fel kell készülni arra, hogy ezek a változások be fognak következni!

Egyrészt igyekezni kell megelőzni alternatív erőforrások felhasználásával, másrészt tudomásul kell venni, hogy valószínűleg a megelőzéssel nagymértékben elkéstünk. Kína, India, Dél-Amerika fejlődni akar, ami a kibocsátás növekedésével folytatódni fog, emiatt az éghajlatváltozás a mainál nagyságrendileg nagyobb mértékben be fog következni. Ehhez hozzá kell idomulnunk, ezzel együtt kell élni.

A MTA VAHAVA nevű programnak egy nemzeti éghajlat változási stratégiát kell leírni a tudományos kutatók munkájaként, amit a politikusok pedig parlamenti törvényben rögzítenek.



Forrás: Magyar Rádió Online

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom