Olaj vagy szél hajtsa az áramtermelő turbinákat?
2005.05.01. 08:10
Az egész tudományos közvélemény a megújuló és a fosszilis energiahasználat kutatásáról és eredményéről beszél. Závoni Miklós, fizikus, az ELTE munkatársa a globális felmelegedésről számolt be egy új kutatás tükrében a MTA ülésén.
Az elmúlt fél millió év jégmintáinak elemzése során a történeti korokban a széndioxid és a hőmérséklet rendkívül szorosan együtt futott. 30-50 éves eltéréssel követi a hőmérséklet alakulása a légköri széndioxid tartalom változását.
Érdekes, hogy a hőmérséklet is és a széndioxid is az elmúlt fél millió évben a mainál alacsonyabb volt. Az elmúlt tízezer év egy különleges jelenséget produkált az ember behatása nélkül, de ez a jelenség kihatással volt az ember létére, a klíma ugyanis az azt megelőző korokhoz képest stabilabbá vált és ennek hatására történhetett meg az emberi agrárkultúra kibontakozása.
Ezt a stabilabb éghajlati állapotot egy a mainál lényegesen alacsonyabb széndioxid szinten érte el. Ehhez képest az emberiség - történetileg nulla idő alatt - száz év alatt 50 százalékkal megemelte ennek a vezérlőerőnek, a széndioxidnak a légköri tartalmát, amiről a tudomány meg van győződve modellkísérletek révén is és a történeti rekonstrukció révén is, hogy maga után fogja húzni a hőmérséklet emelkedését.
A széndioxid szint emelkedése elsősorban a mai energiahasználatból adódik a szén, olaj és egyéb fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből. Ez az egész klímának a stabilitását veszélyezteti, amely magát a földművelést is lehetővé tette.
Ma a tudósoknak azon vitatkozni, hogy látják-e már az éghajlatváltozást, értelmetlen. Történetileg biztosak benne, hogy ilyen magas széndioxidszint, amit az emberiség már létrehozott a légkörben, ezt a változást be fogja indítani. Mindazt amit a meteorológusok naponta mondanak, hogy az időjárás szélsőségesebbé, különlegessé válik, ez már előjel. Fel kell készülni arra, hogy ezek a változások be fognak következni!
Egyrészt igyekezni kell megelőzni alternatív erőforrások felhasználásával, másrészt tudomásul kell venni, hogy valószínűleg a megelőzéssel nagymértékben elkéstünk. Kína, India, Dél-Amerika fejlődni akar, ami a kibocsátás növekedésével folytatódni fog, emiatt az éghajlatváltozás a mainál nagyságrendileg nagyobb mértékben be fog következni. Ehhez hozzá kell idomulnunk, ezzel együtt kell élni.
A MTA VAHAVA nevű programnak egy nemzeti éghajlat változási stratégiát kell leírni a tudományos kutatók munkájaként, amit a politikusok pedig parlamenti törvényben rögzítenek.
Forrás: Magyar Rádió Online
|