Távközlési Világnap, Internet Világnap
2005.05.18. 08:38
Május 17. a Távközlés Világnapja, május 18. az Internet Világnapja a Nemzetközi Távközlési Egyesület kezdeményezésére.
A Távközlés Világnapját 1968 óta tartják annak emlékére, hogy 1865. május 17-én írták alá Párizsban húsz ország képviselői a Nemzetközi Távközlési Uniót (International Telecommunication Union, ITU), mai nevén Nemzetközi Távközlési Egyesületet megalapító okmányt. Az egyesület 1947 óta az ENSZ szakosított szervezete, s közel 200 tagországa között van Magyarország is. Az ITU tagországok az idén a világnap központi témájának a következőt választották: Esélyegyenlőséget az információs társadalomban: eljött a cselekvés ideje.
Ma már a távközlési piac nemcsak az emberi hang továbbításáról szól, hanem videók, adatok átviteléről és multimédia interakcióról is. Európában az analógról a digitális földi műsorszórásra való átállás előkészületei állnak a fókuszban, miközben a digitális televízió-technológián alapuló új innovatív szolgáltatások iránti igények az egész világon erősödnek.
Az ITU felmérése szerint a mobil-előfizetők számának növekedése túlszárnyalta a vezetékes telefonkapcsolat előfizetői számának növekedési ütemét és az internethasználat terjedésének ütemét is. 2004 közepére a mobilhasználók száma 1,5 milliárdra nőtt a világon.
Idén az ITU legjelentősebb rendezvényének a november 16. és 18. között Tuniszban sorra kerülő Információs Társadalom Csúcstalálkozó ígérkezik.
Május 18-án tartják az Internet Világnapját az ITU kezdeményezésére, amely a fejlődő és a fejlett országok közötti digitális szakadék felszámolását tekinti fő céljának, hiszen a Föld lakosságának többsége még nem élvezheti a modern telekommunikáció előnyeit, noha napjainkban rohamtempóban terjednek a fejlett távközlési technika eszközei.
A világméretű számítógépes hálózat, az internet, amely a különböző rendszerű számítógépek között egy egységes hálózati nyelv segítségével teremt kommunikációt, katonai alkalmazásból került át a polgári életbe az 1980-as évek közepén az Egyesült Államokban. Rövid időn belül tért hódított az üzleti életben, kereskedelemben, intézményekben, iskolákban.
Széleskörű szolgáltatásai jelentősen megkönnyíthetik használója munkáját, tájékozódását, s emellett szórakoztató is lehet. Kezdetben hasznos szöveges információkat olvashattunk le az oldalakról, ma már videó-bejátszásokat nézhetünk, élő televízió- és rádióadásokat élvezhetünk, játszhatunk. Kapcsolatot teremthetünk a világ bármely részén élő felhasználókkal, a legrövidebb idő alatt juttathatjuk el üzenetünket az elektronikus levél, az e-mail segítségével, sőt még vásárolhatunk is anélkül, hogy elmozdultunk volna számítógépünk mellől.
2005 márciusában az Internet World Stats adatai szerint több mint 888 millió ember használta világszerte az internetet, s ez a szám az év végére elérheti az egymilliárdot. Ezen belül azonban nagyok az aránytalanságok: míg Európában 259 millió, addig Afrikában csupán 12 millió a világháló felhasználóinak száma.
Magyarországon internetezők számát mintegy 1,7 millióra becsülik, ebből 900 ezerre tehető az otthoni internethasználó. A Nemzeti Szélessávú Stratégia szerint 2006 végére az otthoni internet-hozzáféréssel rendelkező háztartások száma eléri az 1 milliót, így a háztartások internet-ellátottsága a jelenlegi 17 százalékról 26 százalékra emelkedik.
Az állam az úgynevezett eMagyarország-pontok létesítésével segíti az információs társadalom kiépítését: az országban jelenleg 2200 eMagyaország pont van. A közösségi helyeken az emberek állandó nyitva tartás mellett érhetik el a világhálót, a cél az, hogy csökkenjenek a társadalmi különbségek az internet használatában.
Forrás: Prím Online http://hirek.prim.hu/cikk/46200/
|