FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Gyógytornász robotok

Gyógytornász robotok

  2005.05.27. 07:46

Ipari robotok gyógytornásszá alakultak, és agyi sérülés következtében lebénult embereket segítenek abban, hogy karuk ismét mozoghasson. Az ötlet a Műegyetemen született.

2000-ben magyar kutatók ötlete alapján és az ő vezetésükkel elindult egy olyan Európai Uniós program, amelynek célja az volt, hogy ipari robotokból a világon egyedülálló gyógytornáztató berendezéseket fejlesszenek ki. Agyi sérülések, például agyvérzés vagy agytrombózis után gyakori, hogy a beteg megbénul, és ilyenkor hosszú-hosszú gyakorlásra, gyógytornára van szükség ahhoz, hogy az agy ismét megtanulja mozgatni a lebénult végtagot.

Gyógytornászok kemény fizikai munkával, naponta kétszer háromnegyed órán keresztül szokták a mozgásképtelen végtagot mozgatni, és ilyenkor nemcsak annak súlyával kell megbirkózniuk, hanem a görcsösen összehúzódott izmok ellenállásával is.

A kifejlesztett és már a gyógyításban is kipróbálás alatt álló robot a gyógytornászoknak ezt a nagyon kemény fizikai munkáját váltja ki, a lebénult kar mozgásképességének visszanyerését segíti. Esti Judit az ötlet egyik gazdájával, Tóth Andrással, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tudományos munkatársával beszélgetett.

- Úgy kell elképzelni, hogy egy beteg ül egy székben vagy fekszik egy kezelőágyon, és mellette egy falról egy robotkar lóg ki, és ez a robotkar megfogja a felkarját. Egy másik robotkar a mennyezetről lóg le, az pedig az embernek az alkarját fogja meg, és ugyanúgy, mint a gyógytornász, ez a robot is képes az alkart és a felkart egyszerre mozgatva, koordinált gyakorlatokat végezni.

- Van különbség az ipari felhasználás és az emberi felhasználás között? Tehát kellett-e változtatni?

- Tessék elképzelni, hogy ez a robot csak annyiban tér el az ívhegesztő robottól, amire eredetileg használjuk, hogy a színe nem narancssárga, mint ahogy ez a modell itt előttünk mutatja, hanem fehér, mert mégiscsak orvosi környezetben használjuk.

- Hogy fogadják ezt a betegek? Nem nagyon lélektelen?

- Érdekes módon, a betegeknek nem ez volt az első reakciójuk, amikor meglátták ezt a rendszert, hanem az, hogy egy kicsit robusztus. De maga a mozgatás nagyon jól esett nekik, kellemes bizsergető érzés volt. Nem egy betegünk elaludt gyógytornáztatás közben, és minden betegünk elégedett volt vele.

- Hány emberen próbálták ki?

- Volt korábban egy klinikai vizsgálat 2003-ban, akkor tizenkét személy kapott összesen húsz egymást követő napon harminc perc gyógytornát. Úgyhogy ez a rendszer már bizonyította, hogy biztonságos, de a gyógytornász szerepe azért elengedhetetlen, mert minden egyes betegnek saját egyéni gyógytornát kell kapnia. Ez nem olyan, mint az ipari feladat, ahol a munkadarabok ugyanolyanok. Ezért gyógytornász tanítja be ezeket a robotokat az elején három percben.

- Tehát amikor először bejön a beteg, akkor a gyógytornász a robotkarral együtt mozgatja?

- Így van. Ez az úgynevezett betanításos programozás. Az elemi gyakorlatokat a robotok megjegyzik, abból összeállít egy harminc-negyvenöt perces terápiás programot a gyógytornász egy számítógép segítségével, és utána azt játssza le a robot. Valamikor nagyon régen, amikor a számítástechnika nem volt még ilyen magas színvonalon, akkor az ipari robotokat is így tanították be.

Tehát mondjuk, ha festés volt a feladat, akkor egyszerűen a roboton megnyomtak egy gombot, a robot ellazította magát, a képzett festő szakmunkás végigvezette a szórópisztolyt, a robot megjegyezte ezeket a mozgásokat, és utána már önmaga is tudta ezeket ismételni. Ma már egyébként ez a fajta programozási módszer sehol nem használt, mert már mindent előre le lehet programozni, szimulálni, tervezni, úgyhogy ez a módszer kihalt, ezt mi újítottuk most föl.




Forrás: Magyar Rádió Online

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom