FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Virtuális életet mentenek a láthatatlan robotok

Virtuális életet mentenek a láthatatlan robotok

  2005.05.30. 07:47

A halálos beteg szervezetébe juttatott, kívülről vezérelt nanobotraj fertőzött szövetek után kutat.

Az emberi szemmel nem látható, nem érzékelhető gépecskék feladata, hogy mindet megtalálják, összegyűjtsék. Gyógyítsanak, pusztítsanak? A szimulációt a Microsoft egyik idei versenyén mutatták be.

Imagine Cup 2005

Jonathan Dowdall, a texasi Houston Egyetem Számítástudományi tanszékének PhD-hallgatója és diáktársa, Mike Hall munkájukkal a Microsoft 2005-ös Imagine kupájára neveztek.
Az évente megrendezésre kerülő versenyen kilenc, információtechnológiához kapcsolódó területen mérettetnek meg a vállalkozó szellemű jelentkezők: szoftvertervezésben, az Office segítségével történő szoftvermunkákban, algoritmusok kidolgozásában, rövidfilm-kategóriában, technológiai jellegű üzletiterv-készítésben, 3D-s történetalkotásban, hálózat-, adatbázis- és szerverproblémák megoldásában, webfejlesztésben, játékstratégiák létrehozásában.

A Dowdall és Hall által formált, a nagybetűs AI-jal a mesterséges intelligenciára utaló ContAInment (fékentartás, elszigetelés) team az utolsó (visual gaming) kategóriában indult, és egyetlen amerikai csapatként jutott az elődöntőbe. A Microsoftnál mindössze annyi témamegkötést tettek, hogy a versenymunkák "olyan világot mutassanak be, ahol a technológia eltünteti a köztünk lévő határokat."

Munkában a nanobotok

A ContAInment eleget tett a feltételnek.

Előbb a nanobotcsapatot létrehozó és kontrolláló algoritmust írtak, majd a gépeket a szimulált test vérkeringésébe fecskendezték. Munkába fogtak, s miután rátaláltak a keresett szövetekre, megkíséreltek gyógyszeres kezelésüket, "kijavításukat". Az immunrendszeren dolgoztak, miközben fehér vérsejtek, később pedig vírusok támadtak rájuk.

Hogyan védekezzenek? Pusztítsanak, vagy vonuljanak vissza? Milyen "útvonalakat" használjanak?

A fejlesztőknek - és a robotoknak - ilyen típusú, összetett problémákat kell megoldaniuk.

"A vizuális játékok kihívása valójában logisztikai jellegű, aminek az úttervezés az egyik legfontosabb része" - magyarázza Dowdall. "A stratégiához tartozik a nanobotokat programozó együttműködő multi-ágens rendszer. Az algoritmusban kifejeződő intelligenciával kell felruházni őket, mert így tudnak környezetükre reagálni." Hogy mindez gördülékenyen menjen, a robotoknak számítógépes program "mondja meg", merre mozogjanak: le-, felfelé, jobbra, balra, és mindezek különböző kombinációi.
Mindig a környezeti feltételeknek megfelelően, azokra válaszolva lépnek.

Számítástudomány és Medicína

Dowdall a felsőoktatási intézet Számítógépes Fiziológiai Laboratóriumában dolgozó egyetemi docens, Ioannis Pavlidis elsőszámú szoftverfejlesztője. Fő kutatási területe az infravörös spektrum:
arcok megragadása, tárgyak és mozgások követése, gépi látás.

Pavlidis különböző orvosi alkalmazásokat előlegező kutatásaival szerzett magának hírnevet.
Elsősorban az infravörös tartománnyal foglalkozik, munkái több szakterületre - bioinformatikára, robotikára, mintafelismerésre, számítógépes biomedicinára, és tágabb értelemben az ember-computer interakció egészére - kihatnak.

Az ő irányításával dolgozták ki a humán felhasználó fiziológiai állapotát (vérnyomást, pulzust, lélegzetvételt) a test érintése nélkül megfigyelő, sokak, például a Wired magazin szerint a közeljövőben valószínűleg az egyik legnagyobb hatású technológiai újításnak bizonyuló Automatikus Termál-monitorozó Rendszert (Automatic THErmal MOnitoring System, ATHEMOS).

Pavlidis jelenleg a számítógépet használó ember egészségi állapotát nyomon követő projekten dolgozik. Célja, hogy az interakció mindkét résztvevője - az ember és a computer - "tudomással bírjon" a másikról, problémamentes kommunikációt folytasson egymással.

Mindez azt jelenti, hogy medicina és számítástudomány találkozását, kölcsönös egymásra hatását, például az utóbbinak az előbbire történő alkalmazásait Dowdall már évek óta "testközelből" tanulmányozza, s komoly háttértudással vághatott neki a versenynek.

Nanobotjai talán majd valódi életeket is mentenek.




Forrás: index.hu
http://index.hu/tech/tudomany/nanobot0527/

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom