FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Magyar Doxa

Magyar Doxa

  2005.06.01. 08:21

Száz éve gördült ki a Műegyetem kertjéből a Múzeum körútra az első sorozatgyártásra alkalmas magyar autó, amelynek próbaútja a hazai járműipar születését is jelentette.

A magas fülkében még a kalapot sem kellett levennie Kolossvári Béla gépkocsivezetőnek, pedig az autó és tervezője is megérdemelte volna: Csonka János elégedetten állt a Posta Kőbányai úti járműtelepén, mert a próba sikerült, a zöld automobil jól vizsgázott a bizottsági átvételen, így már nem volt akadálya a nyolc közvetítő és csomagszállító kocsira szóló megrendelés aláírásának.

A két köbméteres rakterű autót 2545 köbcentiméteres, 14 lóerős teljesítményű motor hajtotta.
Sztoj György, a járműtelep vezetője mosolygott a bajusza alatt, csakúgy mint ifjabb Glattfelder Béla karosszériagyáros. Mindketten vidáman búcsúztak a lóvontatású korszaktól.

A megbízhatósága miatt Doxának becézett automobil 1905. május 31-én gördült a Múzeum körútra.
Ez még a Műegyetemen készült Bánki Donát és Csonka János tervei alapján. Az első sorozatgyártásra alkalmas autó prototípusának szabadalma alapján továbbiakat gyártottak a Győri Magyar Waggon és Gépgyárban, a Budapesti Röck Gépgyárban és a Magyar Általános Gépgyárban. A MÁG volt a szülőotthona a legendás Magomobil és Magosix autóknak, amelyek versenyeken is elért sikereikért és magas műszaki színvonalukért 1933-tól - a Belügyminiszter engedélyével - a "Magyar Szentkorona országos egyesített címerét" is használhatták.

A szürketaxiként is bevált autók sikere nem volt véletlen, hiszen a MÁG-nál dolgozott a kor egyik legtehetségesebb magyar mérnöke, Fejes Jenő, akinek a nevéhez többek között a lemezmotor is fűződik. Fejes speciális technológiájával sajtolt és hegesztett lemezekből állt össze a motor, sebességváltó, differenciálmű és az alváz is.

Ezzel az eljárással jelentős anyag- és súlymegtakarítást lehetett elérni: 1920-ban készült négyüléses automobilja mindössze 720 kilogrammot nyomott, és sebessége 80 km/óra volt. Fejes irodát nyitott Angliában, modelljei a Távol-Keleten is hódítottak: a Magomobilokat Kínában és Japánban is ismerték. Személyautókat gyártottak a csepeli Weiss Manfréd Műveknél is, a második világháború modellváltást okozott a szerelőszalagon.

Az első békeéveket néhány törpeautós próbálkozás fémjelezte, Pentelényi János 1946-ban a Weiss Manfréd gyárban készítette Pente 500-as kisautójának prototípusát, amelynek egy évvel későbbi változata, a 600-as ma a Budapesti Közlekedési Múzeumban látható. Ekkor építette Typ 47-es kocsiját Surányi Endre, de ez is egyedi próbálkozás maradt, csakúgy, mint Schadek János Úttörője, Zappel József Balaton nevű 2+2 személyese, és Horváth József Alba Regia prototípusa is. A 200 és 600 köbcentiméter közötti motorokkal szerelt modellek közül egyik sem került sorozatgyártásra, mert a tervgazdálkodás idején nem a családi kocsi volt a főszereplő.

Több évtizedes álomba merült a magyar személyautó-gyártás, és az időről időre felröppenő szóbeszédek inkább a vágyakat, mint a valóságot tükrözték. Az 1992-es esztendő hozta meg a magyar autóipar újjászületését: a szentgotthárdi Astra sorozatgyártása márciusban, az esztergomi Suzuki Swifté októberben indult. Az újkori magyar autótörténet első modellje, az Astra egyáltalán nem volt kifutó modell, hiszen egy évvel korábban mutatták be a nyugat-európai piacon. Az első négyhengeres, Euro 2-es motorokat később korszerűbb Ecotec-termékek váltották fel a napjainkban is működő, és évente közel félmillió motort gyártó üzemben.

Az első esztergomi Suzuki Swift viszont már nem számított újdonságnak, hiszen eredetijét 1988-ban mutatták be. A magyar autók japán gyártású - hengerenkénti kétszelepes - motorját 16 szelepesre cserélték, ilyet kapott aztán a Wagon R+ és az Ignis. Mindkét modellnek volt elődje, igaz, a Japánban gyártott változatokat alaposan átdolgozták a tervezők, és Esztergomban már az eredetinél hoszszabb és fiatalosabb karosszériát kaptak. Tavaly elbúcsúzott a Wagon R+, a szalagokon jelenleg Ignisek és Swiftek készülnek.

A 2005-ös Swift-változat formája és felszereltsége a legkorszerűbb modellekkel is felveszi a versenyt, sőt változó szelepvezérléses benzinmotorjának VVT technikája még ma sem általános a járműiparban. Az új autókat értékelő EuroNCAP töréstesztjén négy csillagot, vagyis jó bizonyítványt szerzett a 2005-ös Swift, ami egyáltalán nem általános a kis kategóriában. Esztergomban az év végén indul egy új modell próbagyártása, a Fiattal közös sportos szabadidő-autó divatos karosszériája is korszerű konstrukciót takar.

Teljesen új modellel és hengerenként ötszelepes benzinmotorral kezdődött 1994-ben az Audi-korszak Győrben. Ilyen technológiával addig csak a Ferrari gyártott sorozatban sportkocsikat. Élenjáró technikát és formavilágot képviselt az 1998-ban bemutatott és ugyancsak Győrben összeszerelt Audi TT Coupé, majd az 1999-es Roadster, valamint a négykerék-hajtású Quattro.

Napjainkra a TT felett is eljárt az idő: a megjelenésekor még közel évi 57 ezer példányban eladott sportkocsiból tavaly a csökkenő kereslet miatt 23 580-at gyártottak. Az immár nyolcadik éve futó modell utolsó kiadásai elődeiknél is erősebb győri motorokat kaptak. A kétüléses Roadster és a 2+2 üléses Coupé orrában keresztben elhelyezett V-hathengeres, harmincszelepes, 3,2 literes, 250 lóerős teljesítményű benzines 350 newtonméteres nyomatéka kéttárcsás tengelykapcsolón és kézi kapcsolású, hatfokozatú sebességváltón Quattróhoz illően mind a négy kereket hajtja, akár 250 km/órás sebességgel.

A csukott és a nyitott változat is világsikert hozott a márkának, összeszerelési minősége pedig a magyar szaktudásnak, többek között ennek is köszönhető, hogy a következő generációs TT modell is Győrben készül majd.





Forrás: nol.hu
http://www.nol.hu/cikk/364353/

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom