Önmagát átalakítani képes számítógépet építenek Skóciában
2005.06.02. 05:37
Skót kutatók egy csoportja egy olyan kísérleti jellegű új szuperszámítógépet építésébe kezdett, amely bizonyos mértékig képes saját huzalozásának átalakítására annak érdekében, hogy az minél jobban megfeleljen az éppen elvégzendő feladatnak.
Az Edinburgh-i Egyetem Parallel Computing Centre (PCC) központjában megépítésre kerülő számítógép hagyományos mikroprocesszorok helyett ún. programozható áramkörökből (FPGA-kból) fog elkészülni.
Az FPGA-k különlegessége, hogy szoftveres módon lehetséges belső kapcsolásuk bizonyos mértékű átalakítása annak érdekében, hogy a célnak leginkább megfelelő konfiguráció jöjjön létre bennük. Velük szemben a hagyományos processzorok belső működését nem lehet átalakítani, mert azok rögzített szerkezettel rendelkező, általános célú feldolgozó egységek.
A kutatók azt állítják, hogy az új, FPGA-kra épülő szuperszámítógép nagyságrendekkel gyorsabban lesz alkalmas majd a legtöbb probléma megoldására, mint azonos méretű - de hagyományos mikroprocesszorokból épült - társai. Ezen kívül elődeinél jóval kevesebb energiát is fog fogyasztani, ami a szuperszámítógépek teljesítményfelvétele mellett már akár jelentős mértékű költség megtakarítást is jelenthet a felhasználóknak.
Az új architektúrát hasznosító első kísérleti szuperszámítógépet a kutatók mindössze 64 FPGA egységből tervezik megépíteni, de számítási teljesítménye így is meg fogja haladni az 1 terraflopot, azaz a másodpecenkénti 1 trilliárd műveletet.
Az egység a tervek szerint majd mindössze egy PC helyét fogja elfoglalni, ami meglehetősen szerény méret tekintve, hogy egy azonos teljesítményű hagyományos szuperszámítógép egy egész szobát is kitöltene.
Forrás: pcfórum.hu
|