FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Műanyaggal bevont világ és napenergiás laptopok

Műanyaggal bevont világ és napenergiás laptopok

  2005.06.14. 06:07

Egy ausztrál szerves kémikus szerint az épületeket és a laptopokat egy nap műanyaggal lehet majd bevonni, hogy a napfényből nyerjék az emberek az energiát.

Az elképzelés szerint a műanyag, mellyel a nagyobb épületeket is be lehet fedni, elég olcsó forrása lehet a megújuló energiának - mondja Andrew Holmes professzor. Holmes szerint a műanyag bevonatok, melyek elnyelik a fényt sokkal olcsóbbak és könnyebben feldolgozhatóak, mint a jelenleg alkalmazott szilícium alapú, napfényt alkalmazó technológiák.

A szilícium lapkákat ugyanis nagyon nehéz növeszteni, mivel számtalan apró darabkából álló sorokat kell összeállítani. Ám az új anyaggal a kutató szerint egy egész focipályát le lehet fedni. A munka Holmes korábbi, angliai kutatásain alapszik, melynek során fénykibocsátó polimerekkel kísérletezett, amelyeket jelenleg olyan elektronikus eszközökben alkalmaznak, mint a lapos képernyős televíziók és számítógépek.

A találmány egy korábbi felfedezésen alapszik, mely szerint a műanyagok bizonyos körülmények között képesek vezetni az elektromosságot. Holmes és kollégái egy félvezető polimert készítettek úgy, hogy a vékony polimert két fémelektróda közé helyezték szendvicsszerűen. Ahogyan az elektronok átáramlanak a polimeren, az fluoreszkál, különböző színekben bocsátva ki a fényt. Ez pedig mindig attól függ, hogy a polimer miként kerül hangolásra.

A festhető napelem ötlete ezen folyamat megfordításán alapszik. Ha az ember képes a fényt kibocsátani a technikával, akkor megvan a módja annak is, hogy a fényt elnyelje és elektromossággá alakítsa a panel. Ám van egy nagy kihívása a fényelnyelő polimer létrehozásában. A kutató szerint le kell állítani a félvezető polimer azon természetes tulajdonságát, hogy bármely energiát, melyet elnyel, fluoreszkálásként adja vissza.

Holmes és kollégái már ki is fejlesztették a prototípus, fényelnyelő polimert, amit a természet azon képessége ihletett, mellyel energiát nyel a napból a fotoszintézis során. A jelenlegi prototípus néhány százalékkal hatékonyabb a fénynek elektromossággá történő konvertálásában. Svájci kutatók még ennél is összetettebb verziót fejlesztettek ki, mely elérte a 15 százalékos hatékonyságot, ám Holmes szerint ez a szint még mindig nehezen reprodukálható.

A kutatócsapat célja jelenleg az, hogy legalább a ma is használt napelemekkel egyenértékű 25 százalékos hatékonyságot elérjék. Holmes nagyobb területeket és épületeket is be szeretne vonni a polimerrel, hogy így olcsó, lokalizált energiaforrásokat hozzon létre. A műanyagot emellett a laptopok befedésére is alkalmazni lehet, így lehetővé válik azok napfénnyel történő működtetése akkumulátorok helyett.

Mivel a közvetlen napfény könnyen lebontja a polimert, így Holmes szerint a fényelnyelő műanyag felhasználása olyan felületeken hatékony, melyeket ferdén ér a nap, mint például az épületek falait. Emellett az ablakok üvegét is be lehet vonni az anyaggal, így elég napfényt lehet begyűjteni a megújuló energiaforrás kivitelezéséhez.









Forrás: Híradó.hu
http://www.hirado.hu/cikk.php?id=43998

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom