Tíz évig tart az izotópos akksi
2005.06.20. 07:43
A Rochesteri Egyetem kutatásai nyomán alapított BetaBatt olyan elemeket gyárt, amelyek radioaktív bomlásból nyerik az energiát.
A jövő olyan csatamező, amelynek sárhabjában apró rádiós érzékelők tömege hever. Az érzékelőhöz különböző okokból nem lehet szerelőt kiküldeni, működtetését ezért nem lehet rövid élettartamű zsebteleppel biztosítani. A fejlettebb megoldások közül az üzemanyagcellás akkumulátor azért nem játszik, mert előállítása méltatlanul drága, a napelem pedig azért nem, mert fényt igényel, amelyből egy nukleáris télben viszonylag kevés áll rendelkezésre.
A problémára a BetaBatt által május végén bejelentett nukleáris akkumulátora a megoldás. A közvetlen energiakonverziós cella (DEC) jellemzői: több mint egy évtizedig szolgáltat energiát, de abból keveset - mobiltelefon üzemeltetésére tehát nem alkalmas, viszont kiválóan használható az Antarktiszra telepített mikroérzékelők vagy a szívritmusszabályzók működtetésére.
Majdnem szelíd sugár
Az eszköz veleje a hidrogén radioaktív izotópja, a trícium. A 12,3 év felezési idejű trícium bomlásakor nagy sebességű elektronokból álló bétasugarakat bocsát ki, amelyek egyébként nem képesek áthatolni a bőr legfelső hámrétegén, vagyis viszonylag veszélytelenek, már ha nem lélegzi be őket az ember.
A bomló trícium elektronokkal bombázza a diódát, amelyen áram keletkezik. Az elektronok leghatékonyabb felhasználását úgy segítik elő, hogy a BetaBatt elnöke és vezető feltalálója, Larry Gadeken koncepciói alapján a tríciumot habosított szilícium mikrobuborékaiba töltik. Az előállítás legköltségesebb része maga az izotóp, amely az atomenergia előállításának mellékterméke.
Bevetés a senkiűrjében
A BetaBatt jelentős ügyfelekre találhat az űrügynökségekben, amelyek érdeklődnek a könnyebb és biztonságosabb izotópos energiaforrások iránt. (A Voyager plutóniumalapú rádióizotópos hőgenerátora várhatóan 2020-ig üzemelteti a szondát.)
A nukleáris akkumulátor ugyanakkor versenyre kényszerülhet a továbbfejlesztett lítium-elemekkel, emellett a Cornell Egyetemen folyik egy ugyancsak tríciumon alapuló akku, az úgynevezett Radioizotópos Piezoelektromos Generátor fejlesztése - ennek első prototípusa pár év múlva készülhet el.
Forrás: index.hu
|