Kedden indul az első napvitorlás
2005.06.21. 07:50
Június 21-én indul a Cosmos 1, a világ első napvitorlása a Barent-tengeren ringatózó orosz tengeralattjáróról.
A Cosmos 1 felbocsátása és útja során begyűjtött adatok segítik a tudós világot kielemezni és megtervezni a jövő napenergiával hajtott űrhajóit. A Cosmos 1 az első olyan küldetést, mellyel a "fényen történő vitorlázás" koncepcióját tesztelik, a fotonok nyomását felhasználva a hajó űrben történő előrehaladásához.
A visszatükrözött fény nyomása nyolc hatalmas, visszatükröző vitorlának feszül, melyeket kifejezetten arra terveztek, hogy állandó jelleggel módosítsa az orbitális energiás és a hajó sebességét.
Amikor a napvitorlás június 21-én felbocsátásra kerül, egy olyan CD-t is visz magával, mely a Bolygószövetség és a Japán Bolygószövetség 75 ezer tagjának nevét, illetve a napvitorlázást ötletét inspiráló, korábbi rajzokat tartalmaz.
A Cosmos 1 a Bolygószövetség és a Cosmos Stúdiók gyermeke. Az Oroszországban épített hajót egy átalakított ICBM-ről indítják útjára egy orosz tengeralattjáróról.
Az űrhajót a Lavocskin Szövetség és az Orosz Tudományok Akadémiájának Űrkutatási Intézete készítette el. Az űrszervezetek természetesen saját vitorlásokat is terveznek. Az oroszok már megépítettek egy új, könnyű űrhajót, melyet olcsó kilövőrendszerrel szeretnének feljuttatni az űrbe.
A közönség számára készített Napvitorlás-figyelő program az egész világnak lehetővé teszi, hogy megfigyelje a Cosmos1 felbocsátását és első "lépéseit" az égen. Amint a hajó zavartalanul szeli az égboltot, eléggé fényes lesz ahhoz, hogy szabad szemmel is könnyen ki lehessen szúrni.
Forrás: Híradó.hu http://www.hirado.hu/cikk.php?id=45146
|