FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Már a beszédet is felismerik a humanoid robotok

Már a beszédet is felismerik a humanoid robotok

  2005.06.24. 08:01

A japán Advanced Industrial Science and Technology (AIST) nemzeti intézet kifejlesztett egy olyan beszédfelismerő funkciót , mely valós körülmények között, egy sor mikrofonnal, sikeresen terjeszti ki egy humanoid robot érzékelő képességeit a Prométhée projekt keretein belül.

A mikrofonsor nyolc, minden irányban működő mikrofont tartalmaz, melyeket a robot feje köré helyeznek fel. A hangforrásokat különböző helyeken szerelték fel, hogy az egyes mikrofonokat leteszteljék, emellett egy kamerát szereltek a robot fejére, hogy észlelje, nyomon kövesse és lokalizálja a hozzá beszélő embert. A stabil beszédfelismerés a mikrofonsor és a kamera által begyűjtött információk kombinálásával, valamint a zajok kiszűrésével válik lehetővé.

A zajok kiszűrését biztosító hardvert már kifejlesztették és beépítették a robotba, ezzel lehetővé vált, hogy az emberi irányító vokális instrukciókat adjon a robotnak, és IT alkalmazásokat vezéreljen annak segítségével.
A kutatók azt várják, hogy ezzel a fejlesztéssel a természetes kommunikáció valósítható meg az emberi operátor és a humanoid robot között.

Mióta a Honda 1996-ban bejelentette a P2-es humanoid robot fejlesztését, azóta a hasonló projektek száma jelentősen megugrott, ám nemcsak a szigetországban, hanem az egész világon. Japánban már azt tervezik, hogy az emberszerű robotokat bevezetik a laborokba, hogy segítsék a tudományos kutatásokat, emellett 2025-ig háztartási robotokat, valamint betegeket és öregeket segítő robotokat is szeretnének kifejleszteni.

Míg a korábbi kutatások kifejezetten a robotok mozgására koncentrált, hogy azok stabil és biztos lépéseket produkáljanak, nem sok figyelmet fordítottak a robotok hallófunkcióira, mely szintén fontos szerepet játszik a természetes kommunikációs folyamat biztosításában ember és robot között. Az élő környezetben, ahol a következő generációs robotok használata már elvárható, a közvetlen ember-robot kapcsolat hangcsatornán keresztül a robot perceptív funkcióinak egyik kulcsfontosságú metódusa lesz.

Szintén ilyen környezetben, a robotnak számos hangforrással kell majd megbirkóznia, többek között a multimédiás eszközökkel. Bizonyos körülmények között, a természetes kommunikációs ember és robot között ugyanolyan fontos lesz, mint az emberek egymás közötti vokális érintkezése. A jelenlegi fejlesztés lehetővé teszi, hogy egy humanoid robot hang interfészt kapjon, így számos, a környezetben előforduló hangforrással képes majd megbírkózni.

A hang interfész egy mikrofonsorból áll, mely 8, minden irányban figyelő mikrofont tartalmaz a robot fejébe beágyazva. Emellett kell egy szoftver, mely az ember pozícióját észleli, amikor a kamera nagylátószögű képeket készít az operátor mozgásáról. Emellett kell egy szoftver, mely a hangforrás helyzetét állapítja meg, a hangjelek beérkező idejének különbsége szerint. Egy kisméretű hardver multicsatornás jelfeldolgozást tesz lehetővé, hogy ezen szoftverek adatait valós időben dolgozza fel.

Az emberi hangot megszabadítván a zajtól, a "Julian" nevű hangfelismerő szoftver lehetővé teszi, hogy a humanoid robot pontosan meg tudja állapítani, honnan is ered a hang, főleg egy olyan környezetben, ahol szól a tévé, vagy egyéb zajok is zavarják a kommunikációt. Emellett a japán kutatók egy sor olyan szoftvert is kifejlesztettek, melyekkel a robotok a vokális instrukcióknak megfelelőn irányítják az elektronikai eszközöket.







Forrás: Híradó.hu
http://www.hirado.hu/cikk.php?id=45957

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom