Pico-műholdak - fennakadás nélküli internet a világűrben
2005.07.03. 08:08
A Würzburgi Egyetemen egy újfajta, mindössze egy kilogramm súlyú miniműholdat fejlesztettek ki, mely a kutatók szavaival élve "képessé teszi a világhálót a világűrben való működésre".
A készülék segítségével elvileg kiküszöbölhetővé válnak a világűrben lévő adatátvitelben bekövetkező fennakadások és (üzem)zavarok, ehhez azonban az internet protokollokat is fel kell készíteni arra, hogy hibátlanul funkcionáljanak ilyen körülmények között is. A mindössze tizcentis Pico-műhold napelemeket is hordozni fog és a tervek szerint augusztus 25-én lőnék fel az oroszországi Plesetskből.
Az UWE-1-et - ahogy a műholdat nevezik - a Würzburgi Egyetem Műszaki Informatikai Tanszékén fejlesztette ki Klaus Schilling professzor és csapata. Az UWE-1 rövidítés a "Würzburgi Egyetem Kísérleti műhold" megnevezést takarja.
Az UWE-1 földi ellenőrzőállomása internet segítségével áll összeköttetésben az egyesült államokbeli Stanfordban és a Tokióban felállított vevőantennákkal. Ezáltal jelentősen meghosszabbodik a műholddal való kapcsolattartás ideje, ugyanis a kutatók Würzburgból egy kapcsolatfelvétel során legfeljebb tíz percen át képesek adatokat fogadni a műholdról és információkat küldeni neki. Ez a tíz perces idősáv akkor valósul meg, amikor az UWE-1 pont a város fölé ér a világűrben.
Schilling szerint a jövőben nagyon is könnyen elképzelhető lesz, hogy tudósok vagy kutatócsoportok (legyen szó például akár meteorológusokról) saját kis műholdat fognak felbocsátani, ami lehetővé teszi, hogy kiterjesszék az internet működésének határait. Az UWE-1 műholdat egyébként egy nemzetközi program keretében fejlesztették ki, a munkában a világ minden tájáról 40 egyetem vett részt.
Forrás: sg.hu
|