Égesse be a címkét!
2005.07.10. 08:10
Igen népszerűek lehetnek azok a CD-írók és írható lemezek, melyekre maga az optikai berendezés képes beégetni a tetszőleges mintát vagy épp a feliratot.
Ki nem gondolkozott volna már azon, hogy ha már megírta otthoni gépén a kívánt korongját, valahogy illúziórombolónak hat betenni egy üres tokba, egy feliratozott fehér papír mögé. Néhány éve óriási népszerűséget jósoltak azoknak a programocskáknak is, melyekkel CD-borítókat lehetett tervezni, majd nem kis összegért vásárolt, kör alakú, megfelelő méretben középen kivágott öntapadós papírokra lehetett kinyomtatni a tervet, amit aztán a büszke felhasználó türelemjátékszerűen maga ragaszthatott a lemezre.
Nem kellett sokat várni azonban egy új technológiára, amit a világ vezető optikaimeghajtó-fejlesztői, a HP, a Philips és a Panasonic, valamint néhány CD-gyár fejlesztettek ki. E szerint, ahogy a megírt CD-n is láthatunk mintákat, ha jó szögből nézzük, úgy annak másik oldalára is lehetne égetni formákat, ugyanannak a sugárnak a felhasználásával, amely az adatot felviszi a lemezre.
A mérnökök nem kevés ideig törték a fejüket, mire megszületett a mindennapokban is könynyen használható módszer, aminek a sokatmondó lightscribe, azaz fénycímkézés nevet adták. Az új generációs, lightscribe-kompatibilis meghajtók alig kerülnek többe az átlagos meghajtóknál, a Philips legújabb 16-szoros DVD-írója például húszezer forintba kerül. Természetesen ahhoz, hogy a technológia működjön, a korongokon speciális adathordozó rétegre van szükség, ez pedig különösen bonyolult a DVD-k esetében, ahol esetenként több rétegben is írunk adatokat. A speciális diszkek már a magyar piacon is megjelentek.
A Lightscribe tervezőprogramjába bármilyen képet importálhatunk: a program azt lebutítja, szürkeárnyalatossá alakítja, és beméretezi a diszk körébe. A mintát mi magunk is megrajzolhatjuk a programban, de akár papírról szkennelt mintákat is használhatunk. Ezekre szerkeszthetők rá a feliratok, tetszés szerint vízszintesen vagy akár kör alakban. Miután elkészült a dizájn, elég a korongot ismét az íróba helyezni, a szerkezet pedig felírja rá a megfelelő mintát, így egy igényes, esztétikus feliratú, házilag készült lemezhez jutunk, amely szinte teljesen hasonlít a gyári adathordozóhoz, csak épp nem színes.
Forrás: nol.hu
|