FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Leukémiát okoz a távvezeték

Leukémiát okoz a távvezeték

  2005.07.14. 04:53

Újabb bizonyítékkal szólt hozzá a British Medical Journal ahhoz a több évtizedes vitához, hogy van-e egészségkárosító hatása a nagyfeszültségű távvezetékeknek.

 

Megállapították: a vezetéktől 200 méternyi távolságra lakó gyermekek körében 69 százalékkal nagyobb az akut limfoid leukémia kockázata.

Nancy Wertheimer (University of Colorado) 1979-es közleménye óta évtizedes vita tárgya, hogy csúfságuk mellett valóban károsan befolyásolják-e a környezetükben élők egészségét a nagyfeszültségű távvezetékek.

Számos vizsgálat során felvetették, hogy a távvezetékek mellett nagyobb a kockázat a daganatok kialakulása szempontjából. A brit szerzők által közölt újabb bizonyíték (BMJ 2005;530:1290) megerősíti ezt. Angliában és Walesben az országos rákregiszterből összegyűjtötték az 1962-1995 között rosszindulatú betegséggel diagnosztizált 0-14 éves gyermekek (összesen 29 081 daganatos beteg) adatait. Közülük 9700-an szenvedtek akut limfoid leukémiában (ALL-ben).

A diagnózishoz a születéskori lakcím irányítószámát rendelték hozzá, majd meghatározták, hogy a betegek lakóhelyéhez a legközelebbi nagyfeszültségű, 275-400 kV-os, esetenként 132 kV-os távvezeték milyen messze helyezkedik el. Kontrollcsoportként az életkor és a nem szerint illesztett, azonos irányítószámú körzetben született gyermekeket választottak.

A beteg és a kontrollként szereplő gyermekeknek csak elenyésző hányada, mintegy 3 százaléka lakott a távvezetékek 600 méteres körzetén belül. Az elemzéskor azonban kiderült: ez a szubpopuláció fokozottan veszélyeztetett az ALL kialakulása szempontjából. A betegség veszélye a távolsággal fordított arányban változik: a vezeték 200 méteres körzetén belül lakó gyermekek körében 69 százalékkal nagyobb az ALL kockázata, 200-600 méteres távolságban pedig 23 százalékkal emelkedik a rizikó.
Az egyéb gyermekkori rosszindulatú daganatok vonatkozásában nem találtak kapcsolatot a távvezeték távolsága és a kockázat között.

Mi lehet a magyarázat? Egyesek feltételezik, hogy az elektromágneses mezőben ionizálódó levegőmolekulák a légutakba kerülve szabadgyökök képződését váltják ki. Más megfigyelések szerint az elektromágneses mező hatására a vastartalmú molekulák sejten belüli mozgása változik meg és idéz elő sejtkárosodást. Az is ismert, hogy a kis frekvenciájú elektromágneses mezők a sejtciklust befolyásolják, illetve gátolhatják az immunrendszer működését. Azt is felvetették, hogy a távvezetékek a világűrből érkező kozmikus sugárzást koncentrálják környezetükben.

Ezeket a hipotéziseket azonban nem támasztja alá, hogy az eredmények szerint csak az ALL előfordulása nő, a többi betegségé nem változik, és az sem, hogy az elektromágneses mező eddig igazolt élettani hatásai a távvezetékek 600 méteres körzetében mért térerő többszörösénél jelentkeztek.
A pontos mechanizmus tehát nem ismert. A cikkhez írt kommentárjában Geoff Watts, a BMJ tudományos szerkesztője a sejtbeli membránáramok és a ferromágneses részecskék befolyásolásának szerepét is felveti.

A kutatók becslése szerint megközelítőleg a gyermekkori ALL-esetek 1 százaléka alakulhat ki a nagyfeszültségű távvezetékek miatt – tehát az ALL előfordulása alapján Angliában és Walesben évente mintegy 5 gyermeknél lehet a távvezeték a felelős a betegségért. Bár az éves halálozási statisztikákhoz képest az évi öt ALL-eset elenyésző (Nagy-Britanniában csak közlekedési balesetben 36 000 gyermek sérül és 200 hal meg évente), ez az eredmény – összhangban számos egyéb, kevesebb beteg bevonásával végzett vizsgálatban kapott eredménnyel – jelzi, hogy a nagyfeszültségű távvezeték körül kialakuló elektromágneses mező hátrányosan befolyásolhatja a környezetben élők egészségi állapotát.






Forrás: Magyar Nemzet Online

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom