FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Szenzáció! - Megmérték a Föld magjának természetes radioaktivitását

Szenzáció! - Megmérték a Föld magjának természetes radioaktivitását

  2005.08.03. 05:04

A bolygónk méhében zajló nukleáris reakció valószínűleg mintegy 24 terrawattnyi hőteljesítményt állít elő.

Első ízben sikerült megmérni a Föld belsejének természetes radioaktivitását egy nemzetközi tudóscsoportnak. A kutatók arra jutottak, hogy a nukleáris reakció valószínűleg mintegy 24 terrawattnyi hőteljesítményt állít elő.

Amint arról a 87 kutató a Nature című brit tudományos folyóiratban beszámolt, a mérésre a Japánban, Kamiokában 2002 elején elkészült KamLAND folyadék szcintillációs antineutrínó detektor adott lehetőséget, amely energia szerint tudja szelektálni az észlelt antineutrínókat, így különböztetve meg a radioaktív bomlásból származókat a többitől. (Az urán és a tórium bomlása során keletkező részecskék közül ugyanis csak a tömeg és töltés nélküli antineutrínók jutnak el a felszínig.)

A berendezés méreteire jellemző, hogy szupertiszta szcintillációs folyadéktartálya ezer köbméteres és a Cserenkov sugárzásdetektor 3,2 ezer köbméteres, s hozzájuk több ezer óriás foto-sokszorozó tartozik - mindez ezer méterrel a föld alatt.

A nemzetközi tudóscsapat elemezte az antineutrínó detektor adatait, és megállapította, hogy a Föld belsejéből másodpercenként és négyzetcentiméterenként 16,2 millió antineutrínó áramlik kifelé.
A részecskéket előidéző nukleáris reakció akár 60 terawatt hőteljesítményt is előállíthat, de a legvalószínűbb érték a 24 terawatt.

A mérés jelentősége abban áll, hogy a Föld belseje sok hőt termel, s ez a hatalmas teljesítmény áramoltatja az olvadt vasat a külső földkéreg felé, létrehozva ezzel a Föld mágneses terét, de az előállított hőteljesítményt nem tudták mérni, s nem tudták azt sem, hogy ebből mennyi a nukleáris eredetű. Próbálták megbecsülni úgy, hogy bányákban és speciális mély furatokban a mélység függvényében mérték a hőmérséklet változását. A Föld által termelt összes hőteljesítmény e becslések alapján 31 és
44 terawatt között lehet. A bizonytalanság a tengerfenék hőviszonyainak hiányos ismeretéből fakad.

A tudósok feltételezték, hogy a rengeteg hő egy része radioaktív bomlásból származik, de nem tudták, mennyi. Ennek kiszámításához tudni kellett volna a Föld belsejének uránium és tórium tartalmát. Egyes primitív meteoritok összetételéből következtettek a Föld hasadóanyag tartalmára, és ezen az alapon 19 terawattra becsülték a radioaktív módon keletkező hőteljesítményt, de a nukleáris folyamatokról egészen mostanáig semmi biztosat nem lehetett tudni.

Egyelőre az új mérés is csak becslésekre ad lehetőséget, mert a pontos eredményekhez több detektorra, egész hálózatra lenne szükség; akkor fel lehetene térképezni a Föld belsejét, el lehetne készíteni a Föld neutrínó-tomográfiáját.



Forrás: Hiradó.hu
http://www.hirado.hu/cikk.php?id=53269

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom